top of page

KIITOS 45. TYÖVÄEN NÄYTTÄMÖPÄIVISTÄ!

Työväen Näyttämöpäivien kannatusyhdistys ja tuotantotiimi haluavat kiittää kaikkia onnistuneesta festivaaliviikonlopusta! 45. Työväen Näyttämöpäiviä vietettiin Mikkelissä 27.–29.1.2023. Festivaaleilla nähtiin yhdeksältä harrastajateatteriryhmältä, yhteensä 18 näytöstä. Esitykset valitsi näyttelijä Wenla Reimaluoto 32 hakeneen ryhmän joukosta. Lisäksi tapahtumaan oli kutsuttu Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu, 3. vuosikurssin näyttelijäopiskelijoiden monologi-esitykset, jotka nähtiin kahdessa osassa Mikkelin Musiikkiopistolla.

Oheisohjelmassa nähtiin Joel Lehtosen seuran esitys Joel ja Sylvia, Kahvila Rauhassa. Teatteri Fiaskon esitys Kun on tunteet – paluu lapsuuteen kiersi neljässä palvelutalossa ilahduttamassa heitä, jotka eivät pysty itse saapumaan esityspaikoille. Festivaaliklubi Kulttuuritila 22:ssa aloitettiin Teakin näyttelijäntyön professori, Elina Knihtilän ja näyttelijäopiskelija Mitra Matoufin keskustelulla teatterikoulutuksesta. Keskustelutilaisuuden jälkeen kuultiin paikallisen musiikkiteatteriyhdistys Waulingon jazz-keikka.

Viikonloppu huipentui päätöstilaisuuteen Mikkelin Teatterilla, jossa raati kertoi kokemuksiaan näkemistään esityksistä. Vuoden 2023 raadissa istuivat Sirpa Riuttala, Tanjalotta Räikkä, Laura Rämö, Mikko Roiha, Kirsikka Moring ja Jussi Sorjanen.

Päätöstilaisuuden lopuksi julistettiin yleisön äänestämä suosikkiesitys. Voitto meni tänä vuonna jyväskyläläiselle AdAstra-teatterille esityksellä Pasi was here. Toiseksi tuli Tikkurilan Teatteri esityksellä Piilopaikka eli SIAT ja kolmanneksi Vapaa työrymä esityksellä ÄIDINMAA.

Festivaali keräsi yhteensä 2 900 katsojaa ja oheisohjelma nosti kokonaiskävimäärän yli 3 300 henkilöön. Esitysten kokonaistäyttöaste oli 86 %.

Kiitämme kaikkia esiintyneitä ryhmiä, työntekijöitä, talkoolaisia, yhteistyökumppaneita sekä jokaista katsojaa. Haluamme kiittää myös tukijoita: Mikkelin kaupunkia, Suomen Kulttuurirahaston Etelä-Savon rahastoa, Osuuskauppa Suur-Savoa ja Riihisäätiötä.

Seuraavat Työväen Näyttämöpäivät järjestetään 26.–28.1.2024. Haku festivaaleille alkaa 1.5.2023 ja jatkuu syyskuun loppuun saakka. Vuoden 2024 valitsija julkaistaan loppukeväästä 2023.

Nähdään taas ensi vuonna Mikkelissä!

Työväen Näyttämöpäivien kannatusyhdistys ja tuotantotiimi haluavat kiittää kaikkia onnistuneesta festivaaliviikonlopusta! 45. Työväen Näyttämöpäiviä vietettiin Mikkelissä 27.–29.1.2023. Festivaaleilla nähtiin yhdeksältä harrastajateatteriryhmältä, yhteensä 18 näytöstä. Esitykset valitsi näyttelijä Wenla Reimaluoto 32 hakeneen ryhmän joukosta. Lisäksi tapahtumaan oli kutsuttu Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu, 3. vuosikurssin näyttelijäopiskelijoiden monologi-esitykset, jotka nähtiin kahdessa osassa Mikkelin Musiikkiopistolla.

Oheisohjelmassa nähtiin Joel Lehtosen seuran esitys Joel ja Sylvia, Kahvila Rauhassa. Teatteri Fiaskon esitys Kun on tunteet – paluu lapsuuteen kiersi neljässä palvelutalossa ilahduttamassa heitä, jotka eivät pysty itse saapumaan esityspaikoille. Festivaaliklubi Kulttuuritila 22:ssa aloitettiin Teakin näyttelijäntyön professori, Elina Knihtilän ja näyttelijäopiskelija Mitra Matoufin keskustelulla teatterikoulutuksesta. Keskustelutilaisuuden jälkeen kuultiin paikallisen musiikkiteatteriyhdistys Waulingon jazz-keikka.

Viikonloppu huipentui päätöstilaisuuteen Mikkelin Teatterilla, jossa raati kertoi kokemuksiaan näkemistään esityksistä. Vuoden 2023 raadissa istuivat Sirpa Riuttala, Tanjalotta Räikkä, Laura Rämö, Mikko Roiha, Kirsikka Moring ja Jussi Sorjanen.

Päätöstilaisuuden lopuksi julistettiin yleisön äänestämä suosikkiesitys. Voitto meni tänä vuonna jyväskyläläiselle AdAstra-teatterille esityksellä Pasi was here. Toiseksi tuli Tikkurilan Teatteri esityksellä Piilopaikka eli SIAT ja kolmanneksi Vapaa työrymä esityksellä ÄIDINMAA.

Festivaali keräsi yhteensä 2 900 katsojaa ja oheisohjelma nosti kokonaiskävimäärän yli 3 300 henkilöön. Esitysten kokonaistäyttöaste oli 86 %.

Kiitämme kaikkia esiintyneitä ryhmiä, työntekijöitä, talkoolaisia, yhteistyökumppaneita sekä jokaista katsojaa. Haluamme kiittää myös tukijoita: Mikkelin kaupunkia, Suomen Kulttuurirahaston Etelä-Savon rahastoa, Osuuskauppa Suur-Savoa ja Riihisäätiötä.

Seuraavat Työväen Näyttämöpäivät järjestetään 26.–28.1.2024. Haku festivaaleille alkaa 1.5.2023 ja jatkuu syyskuun loppuun saakka. Vuoden 2024 valitsija julkaistaan loppukeväästä 2023.

Nähdään taas ensi vuonna Mikkelissä!Komentarze


bottom of page